5G sítě, neboli sítě páté generace, jsou pokračování předešlé generace 4G. Přinášejí novou kvalitu do toho, co vlastně tyto sítě umožňují dělat. A to jak pro standardní uživatele, tak pro aplikace v průmyslu, v rozvoji chytrých měst (Smart Cities), ve zdravotnictví a podobně.
Podstatné je, že sítě 5G neslouží pouze k telefonování či sms, ale dokážou přenášet důležité objemy dat. 5G sítě vykazují větší rychlost přenosu, jsou schopny obsloužit – v určitém prostoru – mnohem větší počet zařízení.
Zvládají navíc zabezpečenou komunikaci a některé další funkce, jichž nebyly 4G schopné. Je to například tzv. edge computing, kdy operátor poskytne vysokou kapacitu sítě, ovšem v lokálním prostředí na vysílači, a příslušná zařízení s ním poté komunikují.
Je to vlastně IT nasazení, které pomáhá maximálně zvýšit dostupnost aplikací a dat pro uživatele nebo v rámci internetu věcí.
5G přinášejí nové možnosti rozvoje celkového digitálního ekosystému. Kromě strategie jejich rozvoje, kterou jsme přijali, považuji za důležité, že jsme zřídili platformu, kde se potkávají hráči, kteří by se jinak nepotkali. Jde o 5G alianci, kde jsou operátoři, výzkumné organizace, univerzity, firmy, profesní organizace, stát a obce. To tady nikdy předtím nebylo.
Jak to funguje v praxi, ukazuje právě letošní MSV s podtitulem digitální továrna 2.0. Příkladem jsou i projekty jako TREND nebo 5G pro 5 měst.